Blue Monday- Czy istnieje naprawdę ?
Blue Monday “blue monday” – wg niektórych teorii to najbardziej depresyjny dzień w roku. Przypada w trzeci poniedziałek stycznia, tę datę brytyjski psycholog Cliff Arnall wskazał, iż w tym dniu w najwięcej osób skarży się na złe samopoczucie. Zdaniem naukowca właśnie tego dnia kumulują się różne negatywne czynniki ekonomiczne, psychologiczne, pogodowe, dzień jest krótki i powoduje u wielu osób obniżony nastrój. Po raz pierwszy w 2004 roku psycholog Cliff Arnall, związany z Cardiff University, posłużył się specjalnym wzorem matematycznym i określił, kiedy przypada najbardziej przygnębiający dzień w roku. Następnie określił ten dzień mianem Blue Monday.
Powyższa teoria nie jest udokumentowana naukowo. Natomiast istnieje zjawisko niebieskiego poniedziałku, ale nie takie, jakie znamy. Niektóre badania przeprowadzone w Japonii wykazały, że wskaźnik samobójstw mężczyzn w poniedziałek jest znacznie wyższy niż w inne dni tygodnia. Sugerują, że może na to wpływać struktura tygodnia pracy. Obecnie badania pokazują, że ryzyko samobójstwa jest największe wiosną, a nie zimą. Wydaje się, że sezonowe wahania nastroju i objawy depresji osiągają szczyt w okresie zimowym, a sezonowe zaburzenia afektywne są stosunkowo częste. Szacuje się, że 10–20% nawracającej depresji ma charakter sezonowy i obejmuje początek jesieni / zimy oraz remisji wiosenno-letniej. To, o czym tutaj piszemy, to niebieski sezon, a nie niebieski poniedziałek – a użycie niebieskiego naprawdę minimalizuje ogrom cierpienia i trudności, z którymi borykają się osoby doświadczające tych objawów.
Być może najlepszym zastosowaniem Blue Monday jest przypomnienie sobie, aby zadbać o samego siebie i spróbować zrozumieć, dlaczego czujesz się przygnębiony. Co się teraz z tobą dzieje? Gdzie jesteś i gdzie chcesz być? Czy coś jest nie tak? Czego potrzebujesz, czego nie masz? Poszukaj trochę głębiej, przyjrzyj się bliżej. Może to pomóc zmienić kolor Twojego poniedziałku.