Czym jest pomoc psychologiczna online?
Psychoterapia online jest w istocie tym samym, co terapia stacjonarna, tyle tylko, że osoby rozmawiają ze sobą za pomocą wybranego komunikatora.
Czy terapia online może pomóc tak samo, jak terapia w gabinecie?
Badania pokazują, że terapia prowadzona online daje takie same rezultaty jak terapia prowadzona w gabinecie. Spotkania online są równie wartościowe jak te, które odbywają się „na żywo”. Między innymi Azy Barak wraz z naukowcami Uniwersytetu w Hajfie dokonali metaanalizy 92 badań, w których wzięło udział 9764 pacjentów zróżnicowanych pod kątem płci, wieku, rasy i języka. Badania były prowadzone w roku 2008 i okazało się, że terapia prowadzona przez internet jest tak samo skuteczna jak sesje terapeutyczne prowadzone w gabinecie stacjonarnym.
Jakie są zalety terapii online?
- Mniejszy koszt wizyty;
- Oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdy;
- Z wizyty mogą skorzystać osoby z innej miejscowości, a także kraju;
- Większa elastyczność co do godzin spotkań;
- Osoby nieśmiałe i wycofane społecznie mogą chętniej skorzystać z takiej formy pomocy;
- Umożliwia spotkania z terapeutą osobom z niepełnosprawnościami, które mają kłopoty z dojazdem na fizyczne miejsce terapii;
- Daje możliwość psychoterapii osobom, które nie mogą wyjść z domu;
- Idealne rozwiązanie dla osób dużo podróżujących, które nie są pewne, czy będą w danym miejscu w określonym terminie;
- Wygodne elektroniczne formy płatności;
- Poufność i bezpieczeństwo informacji – transmisja obrazu i dźwięku są szyfrowane
Wsparcie psychologiczne w czasie pandemii
W czasie pandemii należy minimalizować kontakty z innymi osobami. Dotyczy to nie tylko dużych skupisk ludzi, lecz również gabinetów lekarskich i gabinetów psychologicznych. W nowej rzeczywistości wywołanej przez pandemię, korzystanie z usług specjalistów online staje się teraźniejszością. Psychoterapeuta przez internet jest w stanie pomagać swoim pacjentom bez narażania ich oraz siebie na zagrożenie epidemiczne.