Pomoc psychoterapeutyczna okazuje się zbawienna dla wielu pacjentów. Niestety czasami zdarza się, że dokładnie te same trudności, które skłaniają do psychoterapii, czynią korzystanie z niej bardzo utrudnionym. Tutaj dowiesz się, czy psychoterapia online jest dla Ciebie.
W jakich problemach pomoże Ci psychoterapeuta
Psychoterapia jest skuteczna w leczeniu wielu rodzajów zaburzeń (na przykład depresji, stanów lękowych, zaburzeń odżywiania…). Rozważ skorzystanie ze wsparcia psychologa, jeśli zmagasz się z trudnościami takimi jak:
- przedłużający się smutek, przygnębienie, zniechęcenie
- brak przyjemności z życia lub brak chęci do życia
- stres, na przykład w środowisku zawodowym
- kryzys emocjonalny po stracie bliskiej osoby
- problemy adaptacyjne (np. na emigracji)
- problemy w relacjach interpersonalnych, bliskich związkach
Być może wydaje Ci się, że obca osoba nie będzie w stanie Cię zrozumieć. Psychoterapeuta jest wysoko wykwalifikowanym specjalistą, który jest przygotowany do tego, by Cię wesprzeć.
Kiedy dystans utrudnia kontakt ze specjalistą
Psychoterapia online może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które ze względów praktycznych nie mogą udać się do gabinetu. Zdarza się, że najbliższa poradnia psychoterapeutyczna znajduje się dziesiątki kilometrów od miasta pacjenta. Na terapię online można zapisać się łatwiej i szybciej.
Z psychoterapii online często korzystają Polacy przebywający na stałe lub tymczasowo za granicą. Mogą w ten sposób otrzymać pomoc we własnym ojczystym języku. Emigracja bywa doświadczeniem samotności i bariery komunikacyjnej.
Kiedy okoliczności życiowe uniemożliwiają wyjście z domu
Jeśli niepełnosprawność utrudnia Ci przemieszczanie się, psychoterapia online jest rozwiązaniem, które możesz rozważyć. Może to być idealny punkt wyjścia dla osób, którym ze względów emocjonalnych (takich jak lęk społeczny, agorafobia) opuszczenie domu sprawia trudności.
Opiekunowie osób niepełnosprawnych, a także małych dzieci, często czują się zdani tylko na siebie i zamknięci w domu. Psychoterapia online może być dla nich pomocą.
Ograniczenia dla psychoterapii online
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że pacjenci mają różne potrzeby i możliwości. W stanach zagrożenia życia i zdrowia (takich jak samookaleczenia lub myśli samobójcze) psychoterapia online nie jest zalecanym działaniem.
Pamiętaj, że dla skuteczności terapii online niezbędne jest sprawne połączenie internetowe, a także prywatność. Kiedy decydujesz się na taką formę terapii, nie zapomnij o zapewnieniu sobie intymnej przestrzeni (własnego pokoju lub innego odizolowanego miejsca), gdzie będziesz czuć się bezpiecznie.