Sen jest fundamentem prawidłowej pracy mózgu. Gdy nasz mózg pracuje na właściwych falach, jesteśmy mniej podatni na stres, mamy lepszy humor, jesteśmy bardziej towarzyscy, łatwiej się koncentrujemy i zapamiętujemy informacje, a także czas reakcji jest odpowiednio krótki. Ale ze snem bywa różnie i zdarzają się źle przespane noce, problemy z zaśnięciem, wybudzanie nocne czy po prostu spanie zbyt małej ilości godzin. Co powoduje liczne negatywne konsekwencje w codziennym życiu, a przede wszystkim ma również wpływ na zdrowie psychiczne, gdyż znacząco osłabia koncentrację. Mogą być również powodem złego samopoczucia i łatwiejszego wpadania w zły nastrój. Wielu naukowców podkreśla, że sen jest jest jednym z głównych filarów naszego życia, zaraz po zdrowym odżywianiu się i aktywności fizycznej. Wpływ utraty snu na zdrowie zachodzi na poziomie głębszym, niż mogło się to zdawać. Wszystkie główne składniki, tkanki, narządy naszego ciała ponoszą szkody, kiedy śpimy za krótko. Żaden aspekt naszego zdrowia nie zdoła uciec przed konsekwencjami utraty snu.
Przeprowadzono ponad 20 badań epidemiologicznych szeroko zakrojonych, w których to śledzono stan milionów ludzi na przestrzeni wielu dekad. Ze wszystkich wynikała jednoznaczna zależność: im krótszy sen, tym krótsze życie. Wszystkie choroby obciążające nasze systemy opieki zdrowotnej, jak choroby serca, demencja, cukrzyca, nowotwory czy otyłość są przyczynowo powiązane z brakiem snu. „Sen wydaje się odgrywać kluczową rolę w różnych elementach przetwarzania emocjonalnego, zarówno w pamięci emocjonalnej, jak i w reaktywności emocjonalnej” – dr Daniela Tempesta z Wydziału Biotechnologii i Stosowanych Nauk Klinicznych Uniwersytetu L’Aquila. Dodała, że utrata snu może wpływać na oba te czynniki, nie tylko powodując, że ludzie czują się bardziej negatywnie, ale także negatywnie oceniają emocje.
9 sposobów na dobry sen:
- Śpijcie w stałych porach. Każdego dnia kładźcie się do łóżka i wstawiajcie o tej samej godzinie.
- Ćwiczenia fizyczne są godne polecenia, ale nie powinno się ich zaczynać zbyt późno. Starajcie się ćwiczyć co najmniej 30 minut w większość dni, ale nie dalej dwie-trzy godziny przed snem.
- Unikajcie kofeiny i nikotyny. Kawa, cole, niektóre herbaty i czekolada zawierają stymulującą kofeinę, a jej działanie zanika czasami dopiero po ośmiu godzinach.
Filiżanka kawy wypita późnym popołudniem może utrudniać zaśnięcie w nocy.
Nikotyna również jest stymulatorem, dlatego wielu palaczy ma bardzo lekki sen.
Na dobitkę często budzą się wcześnie rano z powodu niedoboru nikotyny w organizmie. - Wystrzegajcie się spożywania obfitych posiłków i picia dużych ilości napojów późno wieczorem. Możecie coś przekąsić, ale duży posiłek grozi niestrawnością, który zaburza sen. Picie zbyt dużych ilości napojów zwiększy ryzyko, że się obudzicie, żeby pójść do łazienki.
- Unikajcie drzemek po piętnastej. Drzemki pomagają nadrobić zaległości we śnie, ale jeżeli ucinacie je sobie późnym popołudniem, możecie mieć kłopot z zaśnięciem w nocy.
- Odprężcie się przed położeniem do łóżka. Przeznaczcie część czasu na relaks. Częścią rytuału kładzenia się do łóżka powinno być wykonywanie przyjemnej czynności, na przykład słuchanie muzyki albo czytanie książki.
- Przed snem weźcie gorącą kąpiel. Spadek temperatury ciała, który nastąpi po wyjściu z wanny, może pomóc w sprowadzeniu senności, a sama kąpiel ułatwia zrelaksowanie się.
- Sypialnia powinna być ciemna, chłodna i pozbawiona gadżetów.
- Kiedy sen nie nadchodzi, nie leżcie w nieskończoność w łóżku. Jeżeli nie udało Wam się zasnąć w ciągu 20 minut od położenia się łóżka. Wstańcie i zabierzcie się do wykonywania jakiejś relaksującej czynności, dopóki ponownie nie poczujecie senności.