W dzisiejszych czasach, które identyfikują się z ciągłym pośpiechem, oczekiwaniem wyższych wyników i dążeniem do perfekcjonizmu. Nie sposób uniknąć przemęczenia i stresu, który jest przyczyną wypalenia zawodowego. Czujesz w niedzielę, że nie masz ochotę iść do pracy albo wracasz do domu i nie masz na nic ochoty, nawet na wspólny spacer z rodziną? To mogą być symptomy wypalenia zawodowego. Wyczerpanie, przeciążenie i stres psychiczny to słowa, które są najczęściej używane przez wypalonych pacjentów.
Jakie są objawy wypalenia ?
Osoby dotknięte syndromem gubią się w pracy. Nie widzą nic poza nią, zapominają o wszystkim innym. Kierując się swoją ambicją, perfekcjonizmem i zorientowaniem na osiągnięcie sukcesu, zapominają o odpoczynku, o sobie i swoich potrzebach, zaniedbują swoich najbliższych. Co wiąże się z ciągłą frustracją, poczuciem niezaspokojenia, ale i dochodzi do wyczerpania psychicznego, co staje się z czasem przytłaczające. Osoby dotknięte wypaleniem wydają się zestresowane, sfrustrowane.
Objawy somatyczne:
- zmęczenie;
- bóle głowy;
- bóle brzucha;
- złe samopoczucie;
- zaburzenia snu
Postawy typowe dla osób zagrożonych wypaleniem zawodowym to:
- duże, często zbyt duże oczekiwania względem własnej osoby;
- dążenie do perfekcjonizmu;
- angażowanie się w pracę ponad swoje siły;
- pomijanie i zaniedbywanie osobistych potrzeb i interesów;
- negowanie własnych granic obciążenia;
- dobrowolne i chętne przyjmowanie nowych obowiązków i zadań;
Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu ?
- pozwól sobie być nieidelnym/idelną- nie musisz być doskonały/a;
- rób przerwy;
- znajdź czas na relaks, swoje hobby;
- postaraj się zachować dystans do swojej pracy;
- zawsze możesz odmówić;
- higiena psychiczna, aktywność fizyczna, stosowanie technik relaksacyjnych,
Pierwszych objawów często nie dostrzegamy, bądź je bagatelizujemy, ale im więcej objawów wypalenia takich jak rozdrażnienie, chroniczne zmęczenie, izolowanie się, poczucie pustki wewnętrznej i bezsensu, zaburzenia somatyczne, konflikty w środowisku pracy i rodzinnym tym większe prawdopodobieństwo, że niezbędna będzie pomoc psychoterapeuty.